O tym dlaczego tak ważne są wiarygodne źródła zaleceń żywieniowychNie ma jednego wzoru żywienia a pacjenci często spotykają się ze zdawkowymi instrukcjami od lekarza przy okazji diagnozy np. "proszę jeść lekko". Ponadto zdarza się, że rady dawane przez różnych specjalistów (w tym dietetyków) nie pokrywają się ze sobą co potęguję "zagubienie". Nic więc dziwnego, że pacjenci szukają pomocy w internecie. 
Niestety w sieci jest bardzo wiele informacji mówiących, że konkretna dieta poprawi bądź pogorszy stan zdrowia, z czego jedynie niewielki ułamek ma faktycznie udokumentowany wpływ na przebieg danego schorzenia, np. Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit. 
Dlaczego tak ważne aby dane rekomendacje były poparte dowodami? Stosując restrykcyjną dietę eliminującą dużą grupę wartościowych odżywczo produktów narażamy się na wystąpienie niedoborów pokarmowych (które już i tak nam grożą z powodu samej choroby). Przykładowo, w badaniach obserwacyjnych na pacjentach z chorobą Leśniowskiego-Crohna zauważono znacznie niższą dzienną podaż węglowodanów, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, wapnia oraz witamin C, D, E, K w porównaniu z grupą kontrolną w wyniku wykluczenia z diety nabiału, warzyw i owoców (1). Jest to o tyle istotne, że wiele z tych składników ma działanie przeciwzapalne czyli wyciszające/ hamujące chorobę.  

Jak widać żywienie tak samo jak leki może mieć działania uboczne. Ważne w podejmowaniu decyzji o wyborze sposobu leczenia czy strategii żywieniowej jest bilans zysków i strat. 
W pierwszej kolejności warto mieć pewność, że dane podejście w ogóle działa i będzie miało wpływ na przebieg choroby. Poza tym jeśli jesteśmy świadomi grożących nam niedoborów możemy próbować im przeciwdziałać np. w diecie bezmlecznej zwiększa się podaż produktów bogatych w wapń, wybiera produkty roślinne wzbogacane w ten składnik - napoje roślinne, wprowadza suplementację itd. 

Żywienie nie jest czarno - białe i spłycanie zaleceń żywieniowych do sformułowań typu "(dowolny składnik diety) szkodzi i musi zostać wyeliminowany z diety" bardzo często jest zbyt dużym uproszczeniem mogącym wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Prym wiedzie tutaj gluten czy laktoza a ostatnio nawet węglowodany jako cała grupa produktów. 

Dlatego na wizycie nie bójmy się zadawać pytania "dlaczego?" - być może w ten sposób uda nam się odsiać tych, którzy podążają za modą nie mając do zaoferowania zaleceń opartych na wystarczająco rzetelnych doniesieniach naukowych.  


1. Sousa Guerreiro C.;Cravo M; Costa A. R.; Miranda A.; Tavares L.; Moura-Santos P.; Leitao C. N. A comprehensive approach to evaluate nutritional status i Crohn;s patients in the area of biologic therapy: A case-control study. Am. J. Gastroenterol. 2007, 102, 2551-2556. 
2. Haskey N.; L. Gibson D. An Examination of diet fo the maintenance of remission in inflammatory bowel disease. Nutrients 2017, 9, 259. 

Prześlij komentarz

0 Komentarze